• איריס אסיה

מי אני שאטפל באנשים ועוד אבקש תשלום? שיווק למטפלים

פתחתם קליניקה חדשה, התחלתם לשווק ולפרסם אותה אבל אתם משקשקים מפחד ממה יקרה כשמישהו יתקשר ירצה לקבוע טיפול? כי אולי לא תצליחו לעזור לו? כי אולי הוא ישאל שאלה ולא תדעו מה לענות לו? ומי אתם בכלל שאתם יכולים עכשיו לטפל ועוד לקחת על זה כסף?

מוכר? אם כן, המאמר הזה בדיוק בשבילכם.

זה מאד טבעי בתחילת הדרך שלנו כמטפלים לפקפק ביכולת שלנו לעזור לאחרים לפתור את הבעיות שלהם בהצלחה, במיוחד כשמדובר על מפגש שמסתיים בגביית תשלום. בקורסים לשיווק מטפלים שיוצאים לדרך שאני מלמדת תמיד עולה בכיתה הפקפוק העצמי ביכולת של המטפלים באמת לעזור, חוסר אמונה שיש להם מספיק ידע והחשש מה יקרה אם הם לא יידעו לטפל בבעיה איתה הגיע המטופל. מטפלים רבים מספרים לי שהם מרגישים שהם לא יודעים מספיק, שאין להם את הידע הנדרש, וכמובן את הניסיון לטפל באחרים.

את התופעה הזאת אבחנו בשנת 1978 הפסיכולוגיות פולין קלנס וסוזאן אימס, והיא מכונה 'סינדרום המתחזה'. מדובר בתסמונת שמאפיינת אנשים שמתקשים להפנים את הישגיהם מכיוון שהם משוכנעים שהם אינם ראויים להם, ונוטים לדחות כל הצלחה חיצונית בטענה שמדובר במקריות, מזל או שהם פשוט הצליחו "לעבוד" על הסביבה מספיק טוב כדי שהשקר לא ייחשף. הם מרגישים שהם מזוייפים, לא מטפלים אמיתיים, שהם בעצם מתחזים. הפחד הנורא מכל הוא מה יקרה כש- "השקר" הנוראי הזה יתגלה ויחשוף אותם במערומיהם.

התחושות האלו הן בלתי נמנעות. אני זוכרת את עצמי בהרצאות הראשונות שהעברתי, נכנסת לכיתה כשמולי אנשים שממתינים לשמוע מה יש לי להגיד. ואני, בתחושה שאני כאן מרמה אותם. אני מתחזה למומחית. אין לי באמת מה להגיד, מה לחדש, מה לספר. בררר... אז איך אפשר להתגבר על סינדרום המתחזה?

ראשית, חשוב שתבינו שזה קורה לכל מטפל חדש ואין סיבה להתבייש בזה. חשוב להציף ולדבר על זה (פחות מומלץ עם המטופלים :) אבל בהחלט עם מטפלים קולגות, יועץ או מנטור. הדיבור בהחלט יכול לנטרל את התופעה.

בנוסף, וזה חשוב ביותר - במהלך הטיפולים תתמקדו בתהליך שלכם ולא בתוצאה. אתם לא אחראים לכך שהמטופל שלכם יירד במשקל אלא רק בתהליך ובמחוייבות שלכם לעשות את כל שביכולתכם על מנת שיגיע ליעד שלו. התוצאה היא באחריות המטופלים.

שלישית, תנסו לחשוב כמו ״לא מתחזה״. בהרצאת טד של ד"ר יאנג, היא מספרת שאף אחד לא אוהב להיכשל אבל שבעוד ״לא מתחזים״ יודעים שזה בסדר להיכשל, אנשים הסובלים מהתופעה מתקשים להתמודד עם תחושת הכישלון. אותם אנשים יעבדו הרבה יותר קשה בשביל להימנע ממשהו שלפעמים הוא בלתי נמנע. לטענתה אם נשנה את הדרך שאנחנו חושבים וננסה לחשוב כמו ה-"לא מתחזים". נעבדו על המוח שלנו ונשכנע אותנו שזה משהו אחר. למשל, היא מספרת איך לפני שהיא עולה לבמה היא משכנעת את עצמה שהרעד המפוחד שלה זה בכלל תחושת התרגשות משמחת. בכך היא הופכת את תופעת ההתחזות לרגעים קצרים בחייה שהיא מסוגלת לשלוט בהם, ולא לתופעה ששולטת בה.


ובנימה אישית, להבין שזה חלק מלצאת לדרך חדשה. לדעת שכולם מרגישים ככה ומה שיכול לפתור את זה זו היציאה לדרך כשלעצמה - להתחיל לטפל, להתחיל להתנסות, לקבל הצלחות ולצבור ניסיון

בהצלחה:)


39 צפיות0 תגובות